Kaip gydyti laminitą?


Dažna šlubavimo priežastis yra laminitas. Tai yra skausmingas audinių, kurie jungia kanopos kaulą su kanopos sienele, uždegimas.

laminitis-768x839

Subklinikinis laminitas yra ankstyvoji laminito stadija, kai kanopos struktūriniai pokyčiai vyksta kanopos viduje be akivaizdžių išorinių požymių – arklys nešlubuoja, jam neskauda priekinių kojų.

Ūminis laminitas pastebimas iš karto. Žirgas nepaeina, turi specifinę stovėseną – ant galinių kojų perkelia daugiau svorio, o priekines pastato į priekį. Pastebėjus šiuos požymius, svarbu nuvesti arklį pas veterinarą per 1-2 dienas, kad neišsivystytų lėtinis laminitas.

Lėtinis laminitas pasireiškia tuo, kad kanopos kaulas atsiskiria nuo kanopos sienelės. Jei nedelsiant negydomas, įvyksta kanopos kaulo rotacija ir kaulas nuslysta ir ima spausti padą. Tai galima palyginti su nago atsiskyrimu nuo guolio.

Priežastys ir rizikos faktoriai

Tradiciškai, laminitas yra laikomas storų arklių liga, bet viena ar kelios iš išvardintų priežasčių gali jį sukelti bet kokiam arkliui:

 • Žolės persiėdimas
 • Grūdų persiėdimasarthritis-300x300
 • Antsvoris
 • Judėjimo stoka
 • Insulino netoleravimas
 • Metabolinės ligos
 • Ilgalaikis vaistų su kortikosteroidais naudojimas

 

Kaip išvengti laminito

Profilaktika geriau nei gydymas, taigi štai keletas patarimų kaip sumažinti riziką:

 1. Prižiūrėkite savo arklio svorį
 • Nutukusiems arkliams rizika susirgti yra didesnė, todėl nepamirškite tikrinti, ar jūsų arklys yra rekomenduojamo svorio – turėtumėte apčiuoti savo arklio šonkaulius, tačiau jų nematyti. Taip pat sprandas neturėtų būti storas ar iškilęs.
 • Efektyviausias būdas kontroliuoti nutukusių arklių kūno svorį yra juos mankštinti.
 • Venkite per ilgai laikyti arklį arklidėse. Išleiskite į aptvarą, kad šis daugiau mankštintųsi.
 1. Prižiūrėkite šėrimą
 • Šerkite ne jauna žole. Kai žolė ilgesnė ir stati, jos energetinė vertė mažesnė.
 • Ribokite šėrimą jauna žole, kad išvengtumėte didelio cukraus kiekio.
 • Ypač venkite šerti jauna žole iš pat ryto, jei jis šiltas ir saulėtas, o naktis buvo šalta (žemiau 5°C). Šiltos dienos ir vėsios naktys sukuria palankiausias sąlygas susikaupti cukrui (fruktanui). Jauna žolė yra saugiausia naktį arba bent vakare, kada fruktano lygis nukrenta.
 • Leiskite arkliui ganytis ribotą laiko tarpą.
 • Aptvarinis ganymas yra saugi ir patikima alternatyva, nes arklys turi prieigąHorses-grazing tik prie riboto žolės kiekio.
 • Kita alternatyva yra ganyti arklius smėliniame aptvare išdėsčius šieną (tinkliniuose maišuose) toli vieną nuo kito, kad arklis daugiau judėtų.
 1. Atsargiai rinkite pašarą
 • Kai maitinate koncentruotais pašarais, geriau šerkite dažnai ir po truputį, negu dusyk dienoje ir didele porcija.
 • Venkite grūdų, javų ir miuslių, nes šie turi didelį angliavandenių kiekį.
 • Venkite melasų.
 1. Tinkama kanopų priežiūra
 • Nuolatinis apdrožimas ir pakoregavimas yra būtinas sveikoms kanopoms.
 1. Tinkamos gyvenimo sąlygos
 • Prižiūrėkite, kad arklys judėtų ne tik per treniruotes.
 • Venkite, kad arkliai praleistų 23 valandas arklidėse.
 • Išveskite į aptvarą kiekvieną dieną, kad arklys daugiau judėtų.

Kaip gydyti ūminį laminitą

Arklys, kuris turi prieigą prie neribojamos šviežios žolės ar grūdų, gali suvalgyti milžinišką cukraus kiekį. Tai gali sukelti ūminį laminitą. Jei pastebėjote laminito požymius, štai patarimai, ką daryti:

 • Užtikrinkite, kad arklys nebegali suėsti daugiau cukraus ar angliavandenių. Arklį reikia nuvesti nuo žolės (cukraus šaltinis), neduoti jokių grūdų (angliavandenių, kurie butų suskaidomi į cukrų, šaltinis), taip pat neduoti jokio maisto, kuris turi cukraus, pvz.: obuolių, morkų, vanilinių skanėstų ir t.t.
 • Jei tenka nuvesti arklį toliau nuo žolės, veskite jį darydami kuo mažiau nereikalingų judesių ir apvyniokite jo kojas su šlapiu tvarsčiu, tai apmalšins skausmą. Jei reikia, naudokite priekabą su patogia atrama.
 • Kad sužinotumėte priežastį kreipkitės į veterinarą. Šis gali išrašyti vaistų nuo uždegimo (tokių, kaip „Bute“, „Danilon“ ir t.t.), kurie slopina skausmą, uždegimą ir padeda išvengti kanopos kaulo rotacijos. Šie vaistai neturėtų būti naudojami ilgiau nei 3 – 5 dienas.
 • Kreipkitės į kalvį, nes pėdos balansas ir taisyklingas statymas yra labai svarbu norint, kad arklys jaustų mažesnį skausmą ir diskomfortą.
 • Belaukiant veterinaro, ant kanopų naudodami ledą maišeliuose arba šalto vandens srovę laikinai apmalšinsite arklio skausmą ir uždegimą.
 • Sukurkite arkliui patogią atramą iš (drėgno) smėlio ar pjuvenų.

Jei skausmas ryškiai nesumažėja per 3 – 7 dienas, jūs arba nepašalinote laminito priežasties, arba neteisingai parėmėte ar sutvarkėte kojas. Prisiminkite: jūs nesuvaldysite skausmo arklio kanopose tol, kol nepašalinsite laminito priežasties. Taigi susitelkite ne tik į skausmo malšinimą vaistų pagalba, teikite pirmenybę kanopų gydymui.

Jei skausmas ryškiai sumažėja, nes pašalinote priežastį ir tinkamai parėmėte kojas, prasidės gijimas. Tokiu atveju nereikia papildomos medicinos, nes arklio organizmas pats puikiai geba gydytis. Duokite motinai gamtai kelią, nes kuo labiau bus jaučiamas vaistų ir pašalinių gydymų kišimasis, tuo sunkiau bus arkliui pačiam gyti. Todėl:

 • Nereikia jokių specialių pasagų. Tiesiog palaikykite kanopose balansą, formą ir taisyklingą statymą, kad arklys patogiai jaustųsi gydamas. Nors ir sutvarkytos kanopos negali 100% garantuoti, kad neįvyks rotacija ar kanopos kaulas neslys žemyn, tačiau nesutvarkytos kanopos žymiai padidina šią riziką. Peršvieskite rentgenu, kad sužinotumėte, ar vyksta rotacija ar nuslinkimas.
 • Venkite ilgalaikio antibiotikų ar vaistų nuo uždegimo vartojimo, jei ateityje norite išvengti uždegimų ar pūlinių. Reguliariai naudojant kai kuriuos tokio pobūdžio vaistus, sulėtėja kaulų ir minkštųjų audinių gijimas. Vaistai gali perkrauti kepenis, antibiotikai užmuša gerąsias bakterijas žarnose, o šios bakterijos reikalingos gerai medžiagų apykaitai.
 • Sveikoms kanopoms reikia judėti, todėl suteikite arkliui galymybę prasijudinti – tai aktyvina kanopų mechanizmą. Pats mechanizmas užtikrina geresnę cirkuliaciją – kraujotaka reikalinga tam, kad pašalintų atliekas ir suteiktų maistinių medžiagų. Nenaudinga visą dieną laikyti arklį arklidėse, tai sutrikdys kanopų mechanizmą, kanopose pradės kauptis toksinai.
 • Pasirūpinkite geru dirvožemiu. Minkštas dirvožemis gal ir malonu kanopoms, tačiau kanopų mechanizmas neveiks per minkštame dirvožemyje (kas sulėtins kraujotaką). Guminiai kilimėliai arba vidutinio kietumo smėlėtas dirvožemis be žvyro ar akmenų idealiausiai tinka skausmingoms kanopoms.
 • Neskubinkite gijimo. Gali praeiti nemažas laiko tarpas, kol arklys vėl galės eiti žvyru nejausdamas jokio skausmo. Tol, kol audiniai pažeisti ir padas sudirgintas, ėjimas kietais keliais, sušalusia žeme ar akmenimis kels skausmą.

 

12 taisyklių grįžtant prie darbo

 1. Kai skausmas nebėra didelis, galite eiti trumpai pasivaikščioti su arkliu tam, kad pagerėtų kraujo cirkuliacija. Šių pasivaikščiojimų metu venkite staigių posūkių, kad nevargintumėte gyjančių kanopų.
 2. Kai arklys nebejaučia jokio skausmo ir audiniai tarp kanopos sienelės ir kaulo sugyja, galite vėl pradėti treniruotes.
 3. Konsultuokitės su veterinaru kad paruoštumėte geriausia mankštinimosi programą jūsų arkliui.
 4. Dirbkite ant vidutinio kietumo smėlėto dirvožemio.
 5. Vaikščiodami pradėkite nuo pagrindų ir neskubėkite.
 6. Pirmiausia, nustatykite, ar nesutrikęs balansas arba ar nėra sustingusių kūno vietų, nes prasidėjus skausmui kanopose arklys ėmė kompensuoti su kitomis kūno dalimis, kad nuimtų svorį nuo skausmingų kanopų.
 7. Padėkite pramankštinti sustingusius ar sutrumpėjusius raumenis, subalansuokite masės centrą. Susitelkite į šių trijų judesių treniravimą: susilenkimo per šoną, pasilenkimo į priekį, ir vidinės užpakalniės kojos statymą link masės centro .
 8. Tik tada, kai arklys taisyklingai ir pastoviai daro išvardintus judesius, stiprinkite užpakalines kojas su šiais judesiais: vidinės užpakalinės kojos lenkimas, išorinės užpakalinės kojos lenkimas, ir galiausiai abiejų užpakalinių kojų lenkimas. Taip pat pratinkite atlikti šiuos judesius vedantis arklį už pavadžio.
 9. Mokykite pradinių trijų judesių laikydami ištiestą pavadą ir stovėdami rato viduryje, kad arklys judėtų rato linija. Ratai neturi būti per maži.
 10. Kai arklys įvaldo judesius vedamas už pavadžio ir judant ratu, galite vėl pradėti jodinėti.
 11. Šis treniravimas skirtas padėti arkliui grįžti į vėžias, judėti atsipalaidavus, subalansuotai. Neverskite arklio daryti daugiau, nei jis geba.
 12. Venkite streso. Kai arklis patiria stresą, jo kūnas į tai atsakydamas išleidžia kortikosteroidus ir tai paveikia koncentraciją kraujyje. Šie pokyčiai pėdų kraujotakoje gali privesti prie pasikartojančio laminito.

 

Šaltinis